+

AF-101 Svítidla v zóně 1 malých bazénů

OTÁZKA:
Svítidla v zóně 1 malých bazénů

Jedná se rodinný bazén v zemi, rozměry cca 6 × 3 m. Majitel zhotovil vývody pro osvětlení kabely CYKY 3 ×1,5 vedenými v zemi v trubkách Kopoflex do betonových patek asi 15 cm nad zem ve vzdálenosti cca 1,2 m od hrany bazénu (vodní plochy). Svítidla zakoupil 20 W/230 V IP44 tř. I. Po příchodu k montáži jsem oznámil majiteli, že v tomto prostoru nelze uvedený typ instalovat ani s doplňkovou ochranou proudovým chráničem.
Sdělil jsem tento návrh řešení – zakoupit nová svítidla IPX5 tř. II, kde je možné použít napětí SELV 12 V, ale v prodejní síti žádné vyhovující svítidla nesehnal. Je možné toto řešení – stávající svítidla IP44 tř. I přepojit na napětí SELV, napájecí trafo instalovat v místnosti cca 10 m od bazénu. Je třeba také jistit sekundární vývod ke svítidlům? Celkový příkon SV bude 3 x 40 W/12 V. Svítidla mají kovovou část se značkou uzemnění – v případě použití 12 V mám propojit Zž vodič z kabelu, ve kterém bude 12 V se svítidlem a nebo svítidla Zž vodičem nepropojovat? V prodejně je možné zakoupit SV LED 3 W/3,6 V IP44se značkou uzemnění – lze použít? Zemnit nebo ne? Případně Vaše jiné řešení.

Otázku podává: Kubík
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 15. 7. 2009
 
 
Facebook Obchod IN-EL