+

DB-154 Normy pro převozné kompresory

OTÁZKA:
Normy pro převozné kompresory

Prosím o navedení na správnou výrobkovou ČSN v případě převozných kompresorů. Dle mého soudu se jedná o přenosné elektromechanické nářadí, neboť malé kompresory na kolečkách splňují požadavky definice rozsahu platnosti v ČSN EN 61029-1 ed. 3 Bezpečnost přenosného elektromechanického nářadí - Část 1: Všeobecné požadavky, tedy článkem 1.1 odstavec a). Bohužel ale nejsem schopen nalézt normu přímo se vztahující na tyto malé kompresory, tak jako je tomu podobně u stolních brusek, na něž se vztahuje ČSN EN 61029-2-4. Jde mi totiž o to, že obecně se u přenosného elektromechanického nářadí požaduje vybavení ochranou před samovolným spuštěním po přechodné ztrátě napětí. A právě například u stolních brusek je v ČSN EN 61029-2-4 v článku 20.20 uvedeno, že stolní brusky se nepovažují za nářadí, které může způsobit nebezpečí po obnovení napájecího napětí, a proto výrobci tyto brusky vyrábějí bez této ochrany. Většina malých převozných kompresorů není touto ochranou vybavena, a tak by mě zajímalo, v jaké výrobkové normě nalézají výrobci oporu, když touto ochranou kompresory nevybavují.
Dále by mě zajímal Váš názor na revize těchto zařízení. V podstatě splňují definici strojního zařízení, ale díky jejich jednoduché konstrukci a připojování k napájení pomocí síťových šňůr s vidlicí lze v podstatě veškerá měření při revizích provést v podobném rozsahu jako při revizích spotřebičů dle ČSN 33 1600 ed. 2. Je správná má úvaha, že by se mělo do revizní zprávy uvést dle jaké normy bylo dané zařízení vyrobené a že kontrola bezpečnostních prvku byla provedena s ohledem na požadavky výrobkové normy nikoliv dle ČSN EN 60204-1 ed. 2?

Otázku podává: Jiří Buben
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 13. 9. 2011
 
 
Facebook Obchod IN-EL