+

AJ-200 Dvouruční ovládání se světelnou závorou

OTÁZKA:
Dvouruční ovládání se světelnou závorou

Byl jsem požádán o názor na ovládání nového strojního zařízení nejmenovaného německého dodavatele, které obsahuje volbu provozu. Jedná se o lis pro tvarování s jedním stanovištěm obsluhy. Celé strojní zařízení je oploceno a jediné místo pro přístup k beranu lisu je ze strany obsluhy. Pracovní prostor lisu ze strany obsluhy je navíc chráněn svislou světelnou závorou výrobce SICK, která lis zastaví při přítomnosti překážky v závoře. První možnost ovládání lisu je ruční, kdy spuštění pracovního cyklu je podmíněno volným prostorem světelné závory a stisknutím dvou tlačítek obouručního ovládání. Jinak lis v tomto režimu nelze spustit. V druhém režimu "automatickém" je podmínka pro spuštění cyklu (pouze jednoho cyklu) narušení prostoru světelné závory a opětovné uvolnění (výměna lisovaných součástí). Volba provozu lisu je provedena přepínačem na stanovišti obsluhy. V obou režimech tlačítko nouzového zastavení funguje bez problémů.
Můj názor je nejednoznačný. Z pohledu znovuspuštění stroje po příznaku poruchy a jejího odeznění nebo po výpadku elektrické energie a jejího znovuobnovení nebo po příznaku nouzového zastavení/vypnutí to neodporuje ničemu, světelná závora není určena jako prvek nouzového zastavení/vypnutí nebo jako prvek poruchy. Ovšem pokud vezmu v úvahu, že světelná závora je určena pro zvýšení bezpečnosti lisu se mi toto řešení nelíbí vůbec (toto řešení jsem viděl prvně).
Lze takto zařízení provozovat? Pokud ano, za jakých podmínek?

Otázku podává: Martin Antal
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 27. 8. 2013
 
 
Facebook Obchod IN-EL