+

DB-194 K ČSN 33 2000-5-557

OTÁZKA:
K ČSN 33 2000-5-557

Právě jsem pročítal novou ČSN 33 2000-5-557 z července 2014. Tam mě zaujaly dvě pasáže. První se týká poznámky k článku 557.3.2.1. V ní se píše o začátku pomocného obvodu. Dle mého názoru je tato poznámka chybně formulována.

Cituji:
V případě, že pomocný obvod je z hlavního obvodu napájen přímo nebo přes usměrňovač, začíná pomocný obvod v připojovacím místě k hlavnímu obvodu, viz obrázek 557.1. Jestliže je pomocný obvod napájen přes usměrňovač, viz obrázek 557.2, nebo pomocí transformátoru, viz obrázek 557.3, začíná pomocný obvod na stejnosměrné straně usměrňovače nebo sekundární straně transformátoru.
Poznámka tím říká, že začátek pomocného obvodu napájeného přes usměrňovač se nachází jak na svorkách připojení usměrňovače k hlavnímu obvodu, tak na stejnosměrné straně usměrňovače. Což je matoucí. Tudíž by poznámka dle mého názoru měla znít následovně:
V případě, že pomocný obvod je z hlavního obvodu napájen přímo, začíná pomocný obvod v připojovacím místě k hlavnímu obvodu, viz obrázek 557.1. Jestliže je pomocný obvod napájen přes usměrňovač, viz obrázek 557.2, nebo pomocí transformátoru, viz obrázek 557.3, začíná pomocný obvod na stejnosměrné straně usměrňovače nebo sekundární straně transformátoru.
Druhou nejasností v této ČSN je pro mě článek 557.5.3.1 řešící proudové transformátory. V něm se píše, že sekundární strana transformátoru (chápu proudového měřicího transformátoru) v instalaci nízkého napětí nesmí být uzemněna s výjimkou obvodů, ve kterých mohou být měření prováděna pouze ve spojení se zemí.
Lze tedy za takovou výjimku považovat doporučení výrobce proudových transformátoru, který v návodu k instalaci uvádí nutnost spojení jednoho pólu sekundární strany transformátoru proudu se zemí? Toto se přece provádí běžně, a to z důvodu zamezení kapacitních vazeb a tím způsobených chyb při měření. I s ohledem na můj nedávný dotaz ohledně zemnění jednoho pólu sekundární strany proudových měřicích transformátoru z 21. 1. 2014, kdy jste mi odpověděli, že tento požadavek je uveden v článku 6.2.4 ČSN EN 61936-1. Mimochodem na tuto normu i její ostatní části je odkazováno v bibliografii nové ČSN 33 2000-5-557.

Otázku podává: Jiří Buben
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 18. 8. 2014
 
 
Facebook Obchod IN-EL