+

AG-435 Servisní vypínače ve VZT

Při návrhu vzduchotechnické jednotky řeším, proč chtějí zákazníci servisní vypínač. Jednotka je napájená externím rozváděčem, ve kterém je uzamykatelný hlavní vypínač. Při opravě zařízení si musí servisní technik vypnout hlavní vypínač a zamknout ho. V normách se mi nepodařil najít požadavek na další (servisní) vypínač, který by odpojoval silové napájení zvlášť k motorům, elektrickému ohřevu apod. VZT a řídicí jednotka můžou být od sebe vzdáleny přes celou halu. Jako vysvětlení mne napadá, že výrobci chtějí mít jistotu, že jim jednotku někdo nezapne (ale při zamknutém hlavním vypínači mi to přijde jako neopodstatněné), nebo se servisním technikům nechce chodit až k ŘJ, a zároveň chtějí částečně provozovat VZT zařízení a pracovat na něm. Např. odpojí si jednu větev, ale další větev jede. Musí být např. na ventilátorové sekci pouze jeden "servisní" vypínač, nebo jich lze dát více? Např. v sekci budou 3 motory, tj. 3 vypínače. Zaznamenal jsem požadavky na umístění servisního vypínače ve strojovně, ale i na plášť jednotky. Existuje norma, která řeší jeho fyzické umístění?

J. Macíček

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 28. 5. 2019
 
 
Facebook Obchod IN-EL