+

AG-442 Oprava vrtačky

Prosím o konzultaci k následujícímu případu:

Místní elektrikář s platným osvědčením (ne RT) provedl opravu vidlice přívodu elektrické vrtačky třídy ochrany II tak, že vidlici vyměnil za oddělitelnou třídy ochrany I a samozřejmě připojil pouze 2 vodiče (hnědý/fáze na levou stranu vidlice, světle modrý na pravou stranu vidlice).

Nyní následuje klasický dotaz: je to možné a správné, lze to případně rozporovat správním orgánem?

K vrtačce již nejsou k dispozici pokyny výrobce, které jsou patrně závazné.

V ČSN 33 1600 ed. 2 čl. 6.3.1 se praví, že pohyblivý, pevně připojený přívod (třídy ochrany II a III), musí být NEODDĚLITELNĚ  spojen s vidlicí.....

V ČSN 34 0350 ed. 2 čl. 5.3.1 se praví, že pohyblivé přívody bez ochranného vodiče, musí být připojeny NEODDĚLITELNĚ  s vidlicí....

Elektrikáři jsem doporučil, že je toto technické řešení naprosto funkční, nicméně s ohledem na výše uvedená ustanovení ČSN je pro prokazatelně bezpečný provoz spotřebiče nezbytné zajistit certifikaci uvedeného řešení v Elektrotechnickém zkušebním ústavu.

Snad jsem to moc nepřehnal.

Studnička

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 30. 1. 2020
 
 
Facebook
Twitter Obchod IN-EL