+

AE-691 Rekonstrukce osvětlení ve 4podlažním domě

V květnu 2014 jsem prováděl rekonstrukci el. Instalace: osvětlení schodiště a chodeb v panelovém domě. Vše za nové vodiče CYKY s vyhlídkou umístění následně nouzových svítidel. Na chodbách jsou pohybové senzory seřízené na dostatečnou a včasnou detekci pohybu a času sepnutí. Současně pro trvalé svícení (úklid v domě, stěhování) je na každém patře dvojpólový spínač se signalizací zapnutí a popisem trvalého sepnutí. V roce 2018 byla provedena revize a bylo vytknuto cituji: „Byla provedena rekonstrukce osvětlení řízené a spínané samočinnými spínači – senzory, reagujícími na výskyt osob ve sledovaném prostoru. Tato instalace je neodborně provedena v rozporu s platnou normou dle ČSN 33 2130 ed. 3, kde je ale uveden přesný výklad této normy“. Dále se uvádí: „Následně je provedeno pouze spínání trvalé jen v každém patře, a ne centrálním spínačem“.

Tyto dotazy byly zde již avízované, ale zaráží mně skutečnost, že je uvedeno spojení dvou významů: „pohybový spínač“ a „schodišťový spínač s časováním“, kde muselo být od roku 1985, ale to není asi můj problém. Současně byl problém v revizi konzultován s TIČR, ale domnívám se, že byla poukazována citace normy pro spínání jednoho patra místo centrálního sepnutí, právě na schodišťové samočinné časové spínače, a ne pohybové senzory. Prosím o možnost vysvětlení, a ještě jednou upřesnění. Toto je problém u nás ve městě i od jiných montážních firem.

Jan Klíma

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 3. 5. 2021
 
 
Facebook Obchod IN-EL