+

AE-075 Vysvětlení k ČSN 33 2000-5-52

OTÁZKA:
Vysvětlení k ČSN 33 2000-5-52
Prosím o výklad článků 521.N11.7, 527.1.4 včetně poznámky N a 527.1.5 normy ČSN 33 200-5-52 pro tento konkrétní případ:
Trasu závěsného kabelu 10 kV 10-AXEKVCEz potřebuji ukončit v rozvodně, kde je třeba kabel vést přes kabelový prostor (požární úsek 1), přes rozvodnu nn (požární úsek 2) do vývodového prostoru rozvodny vn (požární úsek 3). Kabel není zkoušen na odolnost proti šíření plamene.
Ve smyslu čl. 527.1.4 takový kabel nesmí procházet z jednoho požárního úseku do jiného. V poznámce N je ale uvedeno, že požární úsek vytvořený pouze pro ukládání kabelů se z tohoto hlediska nepovažuje za jiný požární úsek a mohou jím procházet i kabely, které nevyhovují požadavkům IEC 332-1.

Dotaz 1: Znamená to tedy, že pokud bude vytvořen mezi vývodovým prostorem rozvodny vn a kabelovým prostorem samostatný požární úsek pro kabely (např. kanálek z desek Promatect nebo obdobných), je možno z vývodového prostoru rozvodny vn projít do kanálku pro kabely a odsud do kabelového prostoru a ven z rozvodny?

Článek 521.N11.7 zakazuje použití kabelů s PE pláštěm, pokud není zabráněno šíření požáru po vedení.

Dotaz 2: Jestliže opatříme ve všech třech požárních úsecích zmíněný kabel požárním nátěrem, který zabraňuje šíření ohně po kabelových trasách, může takto ošetřený kabel procházet z jednoho požárního úseku do druhého, i když vlastní kabel není zkoušen z hlediska šíření plamene?

Dotaz 3: Článek 521.N11.7 částečně koresponduje s bývalým článkem 138 ČSN 34 1050. Čl. 138 ovšem zakazoval použití kabelů s hořlavým obalem jen v kabelových kanálech, kdežto čl. 521.N11.7 se vztahuje na všechna vedení. Ze znění tohoto článku by tedy vyplývalo, že je třeba zabránit šíření požáru např. i při:
- výstupu kabelu s polyetylénovým pláštěm ze země na sloup venkovního vedení,
- vedení jednotlivého kabelu na ocelové konstrukci,
- zavěšení takového kabelu na laně atd.
Znění článku mi připadá nesmyslné. Můžete mi objasnit, na jaké instalace se vztahuje?

Dotaz 4: Čl. 527.1.5 - text tohoto článku jsem nepochopil. Můžete mi ho přeložit do srozumitelné řeči?

Otázku podává: Ing. Bolek
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 3. 11. 2004
 
 
Facebook Obchod IN-EL