+

AA3-101 Vodič PE v rozváděči a v rozvodu (nový příspěvek 29. 4. 2006)

OTÁZKA:
Vodič PE v rozváděči a v rozvodu

Při revizi jsem se setkal s následujícím problémem:
V oceloplechovém rozváděči, kde je hlavní přívod proveden vodiči 4 x AY 25 mm2 jsou neživé části rozváděče připojeny na vodič PEN průřezem CY 10 mm2. Dle mého názoru by měl být průřez tohoto vodiče 16 mm2, dle ČSN EN 60439-1 čl. 7.4.3.1.7 tabulky 4. Pokud se nemýlím, je to z hlediska revize závada?
Pro úplnost uvádím, že se jedná o elektroměrový rozváděč, kde jsou instalovány tři jednofázové hlavní jističe 25 A pro byty.
Se stejným problémem se setkávám v panelových domech, kde je hlavní domovní vedení taženo vodiči AY 70 mm2 a neživé části rozváděče jsou spojeny s vodičem PEN průřezem AY 16 mm2. (Dle výše uvedené tabulky by měl být průřez CY 25 mm2).
Můžete mi poradit, jak se na daný problém z hlediska revizí dívat?

Můj druhý dotaz se týká počtu vodičů v napájecím kabelu pro svítidlo II. třídy.
Montážní firma přivedla k svítidlu II. třídy kabel CYKY 2D x 1,5 s tím, že v něm nemusí být ochranný vodič PE, protože tam není v daném případě potřeba. Já ale tvrdím, že je nutno vždy ke koncovému spotřebiči, v tomto případě svítidlu, přivést plný počet vodičů napájecí sítě, v tomto případě TN-S, pro případ výměny svítidla za svítidlo třídy I dle ČSN 33 2000-5-52 čl. 520.N4.2.

Otázku podává: Jaroslav Hurta
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 25. 4. 2006
 
 
Facebook Obchod IN-EL