+

AA1-180 Ochranné oddělení obvodů PELV od obvodů s jiným napětím

OTÁZKA:
Ochranné oddělení obvodů PELV od obvodů s jiným napětím

Mám dotaz ohledně dodržení požadavků normy na provedení obvodů PELV.

Co musím splnit z hlediska požadavků ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:
„Čl. 414.4 Požadavky na obvody SELV a PELV
Čl. 414.4.1 Obvody SELV a PELV musí mít:
- základní izolaci mezi živými částmi a ostatními obvody SELV a PELV a
- ochranné oddělení od živých částí obvodů, které nejsou SELV nebo PELV, které je zajišťováno dvojitou nebo zesílenou izolací nebo základní izolací a ochranným stíněním, které odpovídají nejvyššímu napětí obvodů.

Obvody SELV musí mít mezi živými částmi a zemí základní izolaci.
Obvody PELV a/nebo neživé části zařízení napájených z obvodů PELV mohou být uzemněny.

POZNÁMKA 1 Zvláště je zapotřebí ochranné oddělení mezi živými částmi elektrického zařízení, jako jsou relé, stykače, pomocné spínače a kterýmikoliv částmi vyššího napětí nebo obvody FELV.

POZNÁMKA 2 Uzemnění obvodů PELV je možno dosáhnout spojením se zemí nebo s uzemněným ochranným vodičem v samotném zdroji.

Čl. 414.4.2 Ochranné oddělení vedení obvodů SELV a PELV od živých částí jiných obvodů, které mají alespoň základní izolaci, může být dosaženo jedním z těchto způsobů:
- vodiče obvodů SELV a PELV, kromě toho, že mají vlastní základní izolaci, musí být uzavřeny v nekovovém plášti nebo v izolačním krytu,
- vodiče obvodů SELV a PELV musí být odděleny od vodičů obvodů s napětím vyšším, než je napětí napěťového pásma I uzemněným kovovým pláštěm nebo
uzemněným kovovým stíněním,
- vodiče obvodů s napětím vyšším, než je napětí napěťového pásma I, mohou být obsaženy ve vícežilovém kabelu nebo v jiném seskupení vodičů, jestliže vodiče SELV a PELV jsou izolovány na nejvyšší použité napětí,
- vedení jiných obvodů vyhovuje požadavkům čl. 412.2.4.1,
- prostorové (fyzické) oddělení.

Čl. 414.4.3 Vidlice a zásuvky v sítích SELV a PELV musí vyhovovat těmto požadavkům:
- vidlice nesmí být možné zasunout do zásuvek sítí o jiném napětí,
- zásuvky musí vylučovat použití vidlice pro jiné napětí,
- vidlice a zásuvky v sítích SELV nesmějí mít kontakt pro ochranný vodič.“

Dle čl. 414.4.2 odrážka 3 je dostačující pro oddělení PELV od ostatních obvodů, splnit pouze požadavek na izolaci jednotlivých žil vodičů na izolaci na nejvyšší použité napětí.
Pokud mám v rozváděči použito nejvyšší napětí 400 V, tak dle předchozího mi dostačuje aby vodiče obvodů PELV byly izolovány minimálně na toto napětí (400 V). Tzn. pokud mi v rozplétacím kanálku (korýtko) rozváděče vedou společně obvody PELV a obvody 400 V a všechny vodiče mají izolaci minimálně na 400 V – splním požadavek na oddělení obvodů PELV/SELV?

Dotazy:
1. Je výše uvedený předpoklad správný?
2. Pokud ne, co musí splňovat vodiče obvodů PELV a ostatních obvodů pokud vedou ve společném rozplétacím kanálku?
3. Je pro izolaci vodičů požadováno splnit určitou hladinu zkušebního napětí?

Otázku podává: Marek Jagla
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 21. 12. 2013
 
 
Facebook Obchod IN-EL