+

AA3-316 Podmínky pro doplňující pospojování a dovolená dotyková napětí

Zajímalo by mne, jak vypočítat či určit průřez doplňujícího pospojování.

V případě, že nemohu dodržet maximální doby odpojení dle tab. 41.1 ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, nebo se jedná o prostor zvlášť nebezpečný, musím použít doplňující pospojování dle čl. 415.2. Dovolené dotykové napětí dle tabulky NC.2 je pro prostory normální i nebezpečné 50 V a pro zvlášť nebezpečné 12 V.

Zajímalo by mne, jak určit vodiče pro doplňující pospojování (jejich průřezy). Setkal jsem se s názorem, že pokud budu postupovat dle ČSN 33 2000-5-54 ed. 3 (kapitola 544.2), dodržím takto i hodnoty dovolených dotykových napětí při poruše (do 5 s, než zapůsobí ochranný prvek) ve všech třech prostorech (normální, nebezpečný 50 V, zvlášť nebezpečný 12 V). Prosím tedy o radu, jak určit či vypočítat průřezy vodičů pro doplňující pospojování.

Doby odpojení pro zvlášť nebezpečné prostory již v ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 uvedeny nejsou (v ČSN 33 2000-4-41 z roku 1996 je v příloze NL uvedena tabulka „doby odpojení v závislosti na velikosti předpokládaného dotykového napětí Upd“ i pro prostory zvlášť nebezpečné).

Pokud použiji v prostorech normálních i nebezpečných předepsané časy vypnutí dle tabulky 41.1 ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 a zároveň vyhoví impedance smyčky, je zaručeno, že dojde k vybavení ochranného prvku v čase, který zajistí, že i když se na krytu zařízení objeví vyšší napětí než 50 V, bude toto napětí na neživé části zařízení tak krátkou dobu, že nemůže dojít k úrazu elektrickým proudem. Jaký je ale postup pro určení doplňujícího pospojování v případě časů do 5 s nebo v prostorech zvlášť nebezpečných?

Také by mne zajímalo, jak je to v síti IT. Při projektování elektrických zařízení musí být neživé části uzemněny dle čl. 411.6.2 za splnění podmínek (prostory normální i nebezpečné, pro zvlášť nebezpečné prostory 12 V). Při projektování bych měl tedy změřit odpor zemniče + ochranného vodiče k neživým částem a postupovat dle výše uvedeného vzorce? Jak je to s proudem Id? V případě druhé poruchy postupuji dle tabulky 411.3.2.2, jak ale opět postupovat v časech vypnutí do 5 s?

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 9. 8. 2016
 
 
Facebook Obchod IN-EL