+

AK-096 Napájení VDO (velmi důležitých obvodů) ve zdravotnictví

OTÁZKA:
Napájení VDO (velmi důležitých obvodů) ve zdravotnictví

Prosím o informaci nebo upřesnění čl. 10.1 ČSN 33 2140, resp. mne zejména zajímá čl.10.1.3 a 10.1.4.
Musí nebo nemusí zásuvky 230V okruhů VDO (přes UPS) být napojené ještě přes ZIS?
Ve zdravotnickém zařízení, kde provádím prohlídky a část revizí, není tato ochrana (doplnění ZIS do okruhů VDO) řešena vůbec, tj. ZIS není použita ani pro část okruhů VDO, tak jak je ale uvedeno např. v čl. 10.1.3. Jsou zde samozřejmě splněné další podmínky ochrany, tj. P1 a P2 dle čl. 2 a 3, ale ZIS ne.
Konkrétně se mi jedná o operační sály – typ místnosti 21 dle tab. 3 ČSN 33 2140 nebo typ 24.
Takže pokud je takto provedena el. instalace dle výše popisovaného (bez ZIS), je možné zařízení, resp. je možné zásuvkové okruhy VDO, např. na operačních sálech, považovat za schopné bezpečného provozu?

Otázku ještě doplňuji:
Pokud jsou vedle sebe na zásuvkovém panelu operačního sálu zásuvky 230 V splňující podmínky P5, tj. ZIS (zásuvky jsou označené žlutou barvou) a nejsou přes UPS a vedle jsou zásuvky 230V okruhů VDO (barva oranžová), které zase splňují požadavky dle čl. 3.24 TNI 33 2140, ale nejsou zapojeny přes ZIS, tak je pak tento způsob zapojení v pořádku? Musí i v tomto uváděném případě zásuvky VDO dle čl. 3.24 TNI být napojeny přes ZIS?
Můj názor, který vyplývá z čl. 3.24 TNI, ale i z čl. 10.1.4 ČSN 33 2140 je, že nemusí.
V čl. 3.24 TNI není vlastně o ZIS zmínka a v čl. 10.1.4 ČSN 33 2140 je zase jasně napsáno, že nemusí být dodrženy požadavky čl. 6.3 a 6.10, což jsou články týkající se provedení ZIS.

Otázku podává: Bula František
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 28. 7. 2010
 
 
Facebook Obchod IN-EL