reklama reklama
+

AF-168 Co pospojovat v koupelně?

Prosím o Vaše vyjádření k mé otázce.

Prováděl jsem revizi elektroinstalace v koupelně rodinného domku a zde je následující zjištění při kontrole pospojování.

Ústřední topení (ÚT) v rodinném domku má trubky z mědi, měděné trubky jsou spojené s doplňujícím ochranným pospojování u plynového kotle s odporem do 0,1 ohmu – kotel je mimo koupelnu:
- v koupelně údajně navazují měděné trubky na podlahové vytápění z plastových trubek,
- z těchto plastových trubek podlahového vytápění jsou provedeny přechody opět na měděné trubky. Z měděných trubek jsou připojeny:
  - kovový topný žebřík (bez elektrického vytápění) s odporem proti zemi 71 kohmů,
  - kovový radiátor ÚT s odporem proti zemi 553 kohmů,
- v koupelně není zřejmé pospojování, avšak mezi litinovou vanou a ochranným kolíkem zásuvky byl změřen odpor 0,18 ohmů.

Předpokládám:
- topný kovový topný žebřík je nutné spojit s pospojováním,
- kovová vana by neměla mít při spojení s pospojováním větší odpor než 0,1 ohmu.

Moje otázka:
Jaká hodnota izolace proti zemi u kovových předmětů v koupelně je dostatečná, aby nemusely být spojeny s pospojováním?
Která ustanovení technických předpisů by se na tuto skutečnost vztahovala?

Podklady:
- v ČSN EN 61140 ed. 2 (330500) čl. 5.2.7 je uvedeno nevodivé okolí s hodnotou 50 kohmů. Je možné s touto hodnotou uvažovat i ve výše uvedeném případě?
- v dřívějších předpisech pro koupelny byla proti zavlečení nebezpečného elektrického potenciálu dostatečná izolace nad 100 kohmů.

Odpovědi na otázky AF 006, 011, 055, 077, 088, 118, 144, 148, 160, 163, 640.

Vojtěch Kocvrlich

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 11. 7. 2016
 
 
Facebook
Twitter Obchod IN-EL