+

DA-657 Kvalifikace podle § 5 vyhlášky č. 50/1978 Sb.

Vyučený pracovník v oboru elektro s § 5, který tuto kvalifikaci získal při závěrečných zkouškách, nastupuje do zaměstnání, kde jeho pracovní náplní bude oprava el. zařízení jak technologických, tak i klasické el. instalace. Zaměstnavatel nemá v trvalém pracovním poměru nikoho s § 6 nebo vyšším. V § 5 vyhlášky č. 50/1978 Sb. není specifikováno, co a za jakých podmínek může na el. zařízeních vykonávat osoba s § 5. Protože § 6 už ve svém názvu má „Pracovníci pro samostatnou činnost“, usuzuji, že by měl pracovat pod dohledem osoby s § 6 a vyšším, a to nejen z právního hlediska, ale i z důvodu předání zkušeností.

1. Může organizace zajistit smluvně dohled nad zaměstnancem s § 5 cizí osobou, která je seznámená s provozem a el. instalací? Jaká by měla být náplň dohledu? Co může sám pracovník s § 5 vykonávat?

2. Musí organizace provést zaškolení a znovu zkoušku podle § 5 vyhlášky č. 50/1978 Sb. a vydat osvědčení? Po uplynutí jednoho roku by následovalo přezkoušení na § 6 této vyhlášky.

Ing. Josef Havel

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 19. 12. 2019
 
 
Facebook
Twitter Obchod IN-EL