+

AE-008 Montáž elektrických zařízení v dřevěných chatách

OTÁZKA:
Montáž elektrických zařízení v dřevěných chatách
Pracuji v oboru montáže elektrických zařízení a nevím si rady s montážemi elektro rozvodů v dřevěných chatách.
Při klasické montáži lištovým rozvodem na dřevěné smrkové obložení chaty můj problém spočívá v tom, jestli je nutná krabice např. typ LK 80R (lištová krabice Klasik výrobce Kopos Kolín) s osazenou zásuvkou 230/16, vypínačem nebo svorkovnicí podkládat tepelně izolující podložkou (lignátem). Všichni mi tvrdí, že se to dělá (ale železné zárubně v koupelně se také připojovaly k ochrannému pospojování a nyní už nemusí), u výrobce jsem si zjistil, že tento typ je vyroben z materiálu odolného proti šíření plamene a smrkové obložení je zařazeno do stupně "C" středně hořlavé, tím podle mého názoru je možno instalovat plastové krabice s osazenými zásuvkami, vypínači, svorkovnicemi přímo na dřevěné obložení. Tím samozřejmě odpadnou náklady jak časové, tak i materiální a v neposlední řadě se zlepší samozřejmě také estetická stránka.
A možná ještě jeden dotaz, je možno v tomto lištovém rozvodu používat také jiný kabel než CYKY (např. CYKYI včetně průchodů dřevěným obložením)? To je dáno zase tím, že do pěkné malé lišty prostě tři kabely CYKY 3 x 1,5 mm nevměstnáte. Pro úplnost uvádím, že pro zásuvky používám kabel CYKY 3 x 1,5 mm jištěný 10 A-B (chaty mají stejně max. hlavní jistič 16 A) a jako ochranu před NDN proudový chránič 0,03 A (napájení travních sekaček, různých pohonů na grily atd.)
Otázku podává: Emil Křivan
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 11. 5. 2000
 
 
Facebook Obchod IN-EL