+

AH-238 Měření elektrostaticky vodivých podlah – různé výsledky

OTÁZKA:
Měření elektrostaticky vodivých podlah - různé výsledky

Prosím o informaci o měření podlahy v prostoru s elektrostaticky citlivými součástkami - ČSN EN 61340-5-2. Při měření jsem použil Profitest II + měřicí sondu 1081 a postupoval při měření podle pokynů výrobce a ČSN 33 2000-6-61. Jiná firma používala k měření Metriso 2000 a používala dvě válcové sondy - nebo jednu sondu + připojení na ochranný vodič - viz ČSN EN 61340-4-1. Naměřené hodnoty se podstatně rozcházely. Profitestem jsem naměřil hodnoty cca 10 MΩ, Metriso 10 GΩ (což bylo nevyhovující).
Zajímalo by mne, zda je možno v tomto prostoru provádět měření Profitestem výše uvedenou metodou a vystavit platný protokol nebo provádět měření přístrojem Metriso 2000.

Pro informaci ještě uvádím:
Profitest má platnou kalibraci, která je prováděna 1x za rok.
- měření jsem prováděl Profitestem II dle ČSN 33 2000-6-61 edice 2, druhá firma prováděla měření Metrisem 2000 dle ČSN EN 61340-4-1.
- vzhledem k tomu, že provozovatel nemá žádný doklad o provedené podlaze, použil jsem jako pomůcku Vaši odpověď AA1-044, kde se jedná o provozovnu s elektronickou ústřednou, tj. dle ČSN 34 1382 - podlaha antistatická s rozsahem 50 kΩ až 100 MΩ (větší hodnoty s Profitestem II nezměřím).
Jiná firma používala k měření Metriso 2000 a používala dvě válcové sondy - nebo jednu sondu + připojení na ochranný vodič - viz ČSN EN 61340-4-1. Podmínky pro měření (vlhkost 40 %, teplota 23 °C) byly stejné - měření probíhalo současně, ale hodnoty se podstatně rozcházely.

Hlavní můj dotaz je, zda mohu provádět v uvedeném prostoru (elektrostaticky citlivými součástkami - ČSN EN 61340-5-2) měření Profitestem a vystavit platný protokol.

Otázku podává: Doležal F.
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 18. 8. 2006
 
 
Facebook Obchod IN-EL