+

AB-152 Průřezy ochranných vodičů a vodičů pospojování v rozváděči (nový příspěvek 10. 4. 2008)

OTÁZKA:
Průřezy ochranných vodičů a vodičů pospojování v rozváděči

Nechť mám rozváděč, který je napájen kabelem 1-CYKY 3 × 185 + 95 PEN. Potřebuji přizemnit skříň rozváděče, tzn. použiji ochranný vodič pro doplňující pospojování.

Mám dvě možnosti:

  • dle ČSN 33 2000-5-54 ed. 2 čl. 544.2.2 bych měl použít průřez ochranného spojovacího vodiče S = 95 mm2 (což dle mne je v každém případě hodně předimenzované) nebo

  • dle ČSN EN 60439-1 ed. 2 čl. 7.4.3.1.10 a dle Ie > 63 A bych měl použít minimální průřez ochranného spojovacího vodiče S = 10 mm2.

    Je možné použít obě varianty?
    Je varianta a) správná?

Doplňující poznámka k otázce:

Například u rozváděče je poblíž technologické potrubí nebo kovové stojany, které bych měl připojit na ochrannou přípojnici (která je v rozváděči) a daný ochranný spojovací vodič by vycházel na

S = 95 mm2, což dle mne je nesmysl.

Jaký průřez bych měl zvolit, pokud bych ochranný spojovací vodič táhnul z rozváděče?
Jaký průřez bych měl zvolit, pokud bych ochranný spojovací vodič táhnul z ekvipotenciální svorkovnice, která by byla umístěna poblíž technologického potrubí? (Přívodní ochranný vodič do ekvipotenciální svorkovnice je o průřezu S = 10 mm2.)

(Dle mne by stačil průřez ochranného vodiče S = 6 mm2 podle ČSN 33 2000-5-54 ed. 2 čl. 544.2.2.)

Otázku podává: Jaroslav Blažek
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 10. 1. 2008
 
 
Facebook Obchod IN-EL