+

AH-398 Revize elektrocentrály

OTÁZKA:
Revize elektrocentrály

Obracím se na Vás s prosbou o radu v následující situaci. Provádím revizi pro hasičský záchranný sbor, kde mám provést i revizi elektrocentrály a instalace ve výjezdovém vozidle. Problém nastává při měřeních. Ve vozidle je instalována elektrocentrála o maximálním výkonu 6 500 VA, na kterou se vztahuje ČSN ISO 8525-8. Z této elektrocentrály je napájen rozváděč zásuvkových vývodů, vybavených proudovým chráničem s reziduálním proudem 30 mA a jističi jednotlivých zásuvek. Dle návodu výrobce elektrocentrály a dle vyjádření servisního technika je tato konkrétní elektrocentrála vyrobena tak, že ochrana před nebezpečným dotykem je provedena elektrickým oddělením a při poruše izolačních stavů mezi pracovními vodiči a vodičem pro vyrovnání potenciálu poklesne výstupní napětí na hodnotu menší než 50 V. Dle interních hasičských předpisů musí být elektrocentrála uzemněna (informace od hasičů). Dle ČSN 33 2000-7-717 ed. 2, která se vztahuje na instalaci v hasičském voze pak při takovém provozu se již jedná o síť IT a musí se kontrolovat podmínky pro automatické odpojení od zdroje dle ČSN 33 2000-4-41 ed. 2.
A právě při měření Zs jsem zaznamenal významné poklesy výstupního napětí elektrocentrály a vlastní měření pak neproběhlo. Měření jsem prováděl tak, že jsem nejdříve spojil jednu fázi elektrocentrály s ochranným pospojováním a toto jsem přizemnil. V podstatě jsem změnil síť na TN.
Lze do revizní zprávy uvést, že měření nemohlo být provedeno z výše uvedeného důvodu poklesu napětí pod 50 V?
Nebo jsem při měření udělal chybu?
Dále by mě zajímalo, zda se musí provést měření proudu první poruchy a jeho vyhodnocení.
Pokaždé je vozidlo uzemněno někde jinde a zemní odpor se může značně lišit. Má to v tomto případě smysl?

Otázku podává: Jiří Buben
Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 11. 10. 2010
 
 
Facebook Obchod IN-EL