AH-858 Periodické revize u obecních bytů v bytových domech ve vlastnictví obce
Chci bych Vás požádat radu nebo stanovisko, kde je řešena problematika provádění revizí v bytových domech a bytech ve vlastnictví obce. Obec řeší obvykle periodickou revizi na společné prostory a hromosvod. V případě převodu bytu na jiného vlastníka, v případech, kdy se byt po původním nájemníkovi opravuje, řeší i výchozí revizi po opravě. Co ale u dlouhodobě přiděleného bytu? Řeší pravidelné revize vlastník nebo uživatel? Předpokládám, že ustanovení pro rodinné příslušníky a rodinné domy zde neplatí. Obec pronajímá bytové jednotky za úplatu.
Osobně jsem nabyl dojmu, že obecně, pokud provozuji vyhrazené zařízení (elektro, plyn, zdvihačky, tlaky), tak mám prostě povinnost ho revidovat. A je jedno jestli ho pronajímám nebo užívám k soukromým účelům. Prostě vyhrazena je od toho vyhrazena, že může ublížit nebo uškodit a podle toho by se k němu mělo "s opatrností" přistupovat.
Děkuji za případné vnesení světla do tohoto palčivého a myslím si obecně přehlíženého tématu.
Ještě bych doplnil, že mi oponuje tajemník Městského úřadu tvrzením, že elektroinstalace v bytě není dle § 3 odst. 2 písmeno e) nařízení vlády č. 190/2022 Sb. vyhrazeným elektrickým zařízením. Že tedy není nutné na nevyhrazeném zařízení v nájemním bytě provádět pravidelné revize. Můžete prosím v reakci na původní příspěvek rozvinout i tuto problematiku? Co je tedy instalace, která charaktery proudu a napětí nepředstavuje zvýšenou míru ohrožení života? Dle mého názoru by to mohlo být bezpečné malé napětí, ale nikoliv nízké napětí. Stejné je to v bytě v prostoru koupelny. To přece není prostor s postaru normálním prostředím.
Tomáš Kupec
- A TECHNICKÁ TÉMATA
- AA Ochrana před dotykem
- AB Dimenzování a jištění
- AC Ochrana před bleskem a přepětím
- AD Prostředí
- AE Vnitřní rozvody
- AF Koupelny a bazény
- AG Připojování el. zařízení
- AH Revize
- AJ Strojní zařízení
- AK El. zařízení ve zdravotnictví
- AL Značení a terminologie