+

AB-435 Proudová zatížitelnost kabelu

Studuji normu ČSN 33 2000-5-52 ed. 2. Zajímalo by mne následující:

Mám kabel 1-AYKY 3 x 240 + 120 mm2 a potřebuji ho položit do země do trubky (měrný tepelný odpor půdy 0,7 Km/W).

Výrobce NKT Cables uvádí pro tento kabel proudovou zatížitelnost v zemi 371 A při měrném tepelném odporu půdy 0,7 Km/W.

Poradíte mi, jakým způsobem by mohla být stanovena proudová zatížitelnost tohoto kabelu v zemi v trubce?

Pokud vezmu výše uvedenou normu a tabulku B.52.4, tak je tabulkou pro průřez 240 mm2 určena proudová zatížitelnost v zemi 250 A (způsob uložení D2) a v zemi v trubce 218 A (způsob uložení D1). To platí pro měrný tepelný odpor půdy 2,5 Km/W. Pokud bych provedl přepočet na měrný tepelný odpor půdy 0,7 Km/W (koeficient 1,20 dle tabulky B.52.16), tak vyjde proudová zatížitelnost v zemi 300 A a v zemi v trubce 262 A.

Výrobce NKT zatížitelnost v kabelu v trubce v zemi neuvádí, měl bych tedy vycházet z proudové zatížitelnosti kabelu v zemi v trubce 262 A. Ale to je mnohonásobně menší zatížitelnost než je zatížitelnost kabelu v zemi (371 A).

Pokud vezmu tabulku B.52.4, tak rozdíl zatížitelnosti mezi kabelem v zemi a kabelem v trubce v zemi vychází 32 A (250 – 218 A).

Rozdíl zatížitelnosti mezi kabelem v zemi (hodnota 371 A dle katalogu NKT) a kabelem v trubce v zemi vychází 109 A (371 – 262 A), což mi přijde hodně (ponížit o 109 A proudovou zatížitelnost kabelu).

Poradíte mi, jakým způsobem by mohla být stanovena proudová zatížitelnost kabelu v zemi v trubce? Ponížit o 109 A zatížitelnost kabelu mi přijde ekonomicky nevýhodné. Pocitově bych předpokládal, že proudová zatížitelnost kabelu v zemi v trubce klesne oproti kabelu v zemi např. o cca 50 A. Ale přijde mi nesmyslné, že by klesla o 109 A.

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 25. 2. 2020
 
 
Facebook Obchod IN-EL